Načítávanie...

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE O DIAMANTOCH

Praktické informácie o diamantoch

V gréčtine - adámas - znamená nerozbitný. Diamanty sú najstaršie drahokamy a najtvrdší materiál na zemi, ktorý sa tiež používa na dekoratívne účely. Diamanty sa skladajú z kryštalizovaného uhlíka, ktorý bol vytvorený pred miliónmi rokov pod ohromným teplom (asi 1 250 °C) a pod vysokým tlakom (40-60 atmosfér) v hĺbke 150-200 km, v ohnivej žiare taviacej sa lávy. Sopečná erupcia vrhla surové kryštály na povrch. Väčšina diamantov je stará viac ako 100 miliónov rokov.

4C diamantu

Karát

Jednotka hmotnosti, ktorou je diamant meraný. 1 karát je jedna pätina gramu (0,2 g). 1 karátový diamant váži 100 bodov. Ct je skratka.

Rez diamantu

Diamanty tejto škály sú na vrchole rebríčka všetkých druhov akostí a sú veľmi vzácne vďaka dokonalej interakcii fazetu a svetla. Tieto diamanty najlepšie odrážajú svetlo a spomedzi všetkých kategórií diamantov sa lesknú najintenzívnejšie.

Rez diamantu Excelentný

Diamanty tejto škály majú najvyššiu akosť rezu. Interakcia fazetu vypovedá o dobrom vyvážení a dodáva diamantu oheň a lesk.

Rez diamantu Ideálny

Diamanty tejto škály vytvárajú nepatrný oheň a iskru v porovnaní s ideálnym rezom diamantov a dodávajú diamantu miernu tmavosť.

Rez diamantu Veľmi dobrý

Diamanty tejto škály odrážajú obmedzené množstvo svetla a lesku.

Rez diamantu Dobrý

Čírosť diamantu

Táto škála čírosti sa hodnotí od bezchybnej po vnútorne bezchybnú. Tieto diamanty neobsahujú žiadne inklúzie. Vnútorne bezchybné diamanty môžu obsahovať iba nepatrné vonkajšie vady, ktoré možno odstrániť vyleštením. Bezchybné a vnútorne bezchybné diamanty sú veľmi vzácne.

Čírosť diamantu FL - IF

Diamanty s touto čírosťou môžu obsahovať veľmi veľmi nepatrné inklúzie, ktoré je extrémne ťažké objaviť pod lupou s 10-násobným zväčšením a nemožno ich spozorovať voľným okom.

Čírosť diamantu VVS1 - VVS2

Diamanty s touto čírosťou obsahujú veľmi nepatrné menšie inklúzie, ktoré možno objaviť len pod lupou s 10-násobným zväčšením a nemožno ich spozorovať voľným okom.

Čírosť diamantu VS1 - VS2

Diamanty s touto čírosťou obsahujú nepatrné inklúzie, ktoré možno spozorovať pod lupou s 10-násobným zväčšením.

Čírosť diamantu SI1 - SI2

Diamanty obsahujú nepatrné inklúzie, ktoré sú rozpoznateľné pod lupou s 10-násobným zväčšením a viditeľné voľným okom po bližšom prezretí.

Čírosť diamantu I1

Diamanty obsahujú očividné inklúzie, ktoré môžu ovplyvniť lesk diamantu. Inklúzie takýchto diamantov sú viditeľné voľným okom.

Čírosť diamantu I2 - I3

Farba diamantu

Diamanty D sú najušľachtilejšie biele a bezfarebné; najvzácnejšia farebná akosť, ktorá má najvyššiu hodnotu.

Farba diamantu D

Diamanty E majú druhú najvyššiu farebnú akosť na škále “bezfarebnosti”. Diamanty E sú známe ako zriedkavo biele a výnimočne ušľachtilé.

Farba diamantu E

Diamanty F sú najposlednejšie na akostnej škále “bezfarebnosti” a sú považované za mimoriadne a ušľachtilé biele diamanty.

Farba diamantu F

Diamanty G sú na prvom mieste na škále “takmer bezfarebné”; majú veľkú hodnotu. Obsahujú menšie stopy bielej farby.

Farba diamantu G

Diamanty H sú na škále “takmer bezfarebné” a nepatrne sfarbené. Farbu na diamantoch H možno zbadať len keď sa porovnajú s ostatnými bezfarebnými diamantmi.

Farba diamantu H

Diamanty I sú nepatrne sfarbené a považované za “takmer bezfarebné”. Nepatrná farba na diamantoch I je rozpoznateľná.

Farba diamantu I

Diamanty J sú na poslednej priečke akostnej škály “takmer bezfarebné”. Mierne bielu farbu diamantov J je možné rozpoznať.

Farba diamantu J

Mierne bezfarebné diamanty sa označujú na škále od K do Z a považujú sa za nepatrne sfarbené až sfarbené diamanty; od bledo-žltých po žlté.

Farba diamantu KZ

ČO JE CERTIFIKÁT DIAMANTU?

Navrhnite svoj produkt

Diamanty sú prírodné kamene a každý jeden z nich má svoje unikátne vnútorné a vonkajšie charakteristiky. Okrem veľkosti a farby, „materské znamienka“ vnútri diamantu taktiež určujú jeho vlastnosti. Hodnota diamantu je založená na kombinácii týchto kvalít.

Štyri dôležité charakteristiky diamantu, ktoré sa používajú na jeho klasifikáciu sú známe pod skratkou 4C diamantu: farba (colour), čistota (clarity), výbrus (cut) a karát (carat). Tieto kvality sú ohodnetené odborníkmi na diamanty a často sú podrobne dokumentované. Tento dokument sa volá triediace vysvedčenie alebo certifikát diamantu. Certifikáty diamantu sú dôležité, keďže poukazujú na kvalitu a hodnotu diamantu na Vašom šperku.

GL CERTIFIKOVANÉ DIAMANTY

Navrhnite svoj produkt

Všetky GL diamanty starostlivo vyberáme od dôveryhodných dodávateľov diamantov z krajín, ktoré sú súčasťou procesu Kimberley. GL certifikované diamanty sú vo farbe H, čistote VS a majú veľmi dobrý výbrus. GLAMIRA poskytuje na diamanty GIA certifikát, rovnako ako aj GL certifikát.

DIAMANTY S CERTIFIKÁTOM GIA

Navrhnite svoj produkt

Existuje množstvo miestnych a medzinárodných triediacich inštitútov, ktoré poskytujú certifikáty ako GIA, HRD, IGI, AGS, atď. GIA (Gemological Institute of America), nezisková organizácia v odbore gemológie, ktorá je svetovo najznámejším a najrešpektovanejším inštitútom triediacim diamanty. GLAMIRA Vám predkladá možnosť objednať si Váš diamant s certifikátom GIA, kde je možné prispôsobiť farbu, čistotu a výbrus diamantu použitého vo Vašom šperku.