Načítávanie...

Praktické informácie o drahokamoch

Praktické informácie o drahokamoch

Drahokamy sú krásne minerály, ktoré sa používajú na výrobu šperkov. Skôr, než je možné vyrobiť šperky, treba drahokamy vybrúsiť do požadovaného tvaru a vyleštiť. U drahokamov alebo polodrahokamov sa pri výrobe šperkov používa obzvlášť jeden rez.

4C u drahokamov

Farba drahokamov - (odtieň - tón - sýtosť)

Všetky prírodné drahokamy sú svojou farbou jedinečné. Ak chcete lepšie porozumieť výrazom a zistiť rôzne farebné parametre, je dôležité zamerať sa na tri veci, pokiaľ ide o drahé kamene. Rovnaký typ drahokamu môže mať rôzne intenzity farieb, odtiene, čistotu, sýtosť a tón. Hlavné faktory, ktoré určujú farbu drahokamu, sú: odtieň, tón a sýtosť.

Odtieň je primárne základná farba drahokamu, ktorá predstavuje jednu z hlavných farieb vo farebnom spektre (dúha). Určenie odtieňa je tak jednoduché, ako je uviesť, že drahokamy sú modré, červené, zelené alebo žlté.

Tón určuje, ako intenzívna je farba drahokamu. Môže sa líšiť od svetlého k tmavému, v ideálnom prípade by najcennejší tón bol neutrálny, čo znamená, že nie je príliš svetlý a ani príliš tmavý, ale skôr niekde uprostred. Avšak v závislosti na dizajne a nastavení šperku môžu rôzne tóny vyzerať atraktívnejšie než iné a niekedy je to otázka vkusu a osobných preferencií.

Sýtosť označuje tiež čistotu farby a drahokamy s vynikajúcou sýtosťou budú obsahovať málo, až žiadne, hnedé alebo šedé odtiene. Samozrejme, čím čistejšia je farba, tým drahší je drahokam.

Rez drahokamu

Kvalitu drahokamov určuje jeden z najdôležitejších prvkov - rez. S 18-ročnou skúsenosťou v odbore šperkov a drahých kameňov prijímame iba a len najlepšiu kvalitu rezu, aby sme maximalizovali eleganciu každého drahokamu. Vynikajúci rez sa odráža na kvalite drahokamu, zintenzívňuje jeho farbu, čím sa minimalizujú viditeľné inklúzie a predovšetkým zvyšuje celkový vizuálny vzhľad. Rez drahokamu má 4 stupne: excelentný, ideálny, veľmi dobrý a dobrý. V ideálnom prípade takmer všetky drahé kamene zakúpené v GLAMIRA majú rez veľmi dobrý alebo excelentný. Rez drahokamu je vždy uvedený v časti Podrobnosti o produkte.

Čistota drahokamu

Čistota drahokamov odráža farbu a jasnosť kameňa. Čím menej inklúzií bude drahokam obsahovať, tým lepšie hodnotenie bude mať a tým drahší bude. Čistota drahokamu závisí od jeho typu. Čistota AAA odkazuje na veľmi čisté kamene, zatiaľ čo čistota AA na čiastočne čisté kamene. V ideálnom prípade budú niektoré drahokamy klasifikované kvalitou AAAA, čo znamená, že pre nich platí najvyšší stupeň čistoty. Čistota drahokamu je vždy uvedená v časti Podrobnosti o produkte.

Karát drahokamu - hmotnosť (veľkosť)

Karát odkazuje na rozmery drahokamu. Rôzne typy kameňov budú mať konkrétnu hustotu (hmotnosť na jednotku množstva), teda dva drahokamy vizuálne identické čo do veľkosti sa môžu líšiť v hmotnostiach. Napríklad diamant je menej hustý ako rubín, preto 1 karátový diamant bude vyzerať väčší ako 1 karátový rubín.

DRAHOKAMY

Smaragd

Zafír

Rubín

Čierny diamant

Biely zafír

Smaragd

Bohaté a živé zelené drahokamy, ktorých meno pochádza z gréckeho slova smaragdos, čo znamená zelený drahokam. Sú jedným zo 4 hlavných drahokamov, spolu s diamantmi, zafírmi a rubínmi. Smaragdy však tvoria výnimku vzhľadom na ich povrch a podstatne menšie tvrdosti v porovnaní s inými drahokamami. Hodnota smaragdov sa delí podľa hodnotenia 4C - farba (Color), rez (Cut), čistota (Clarity) a karát (Carat). Avšak pre tieto drahokamy je farba najdôležitejším aspektom, teda jasne zelené živé smaragdy sú aj najcennejšie. Ďalším dôležitým aspektom je čistota (clarity). Keďže majú smaragdy veľa inklúzií, čím je kameň transparentnejší, tým je tiež cennejší. Tieto kamene sa v súčasnosti nachádzajú predovšetkým v Kolumbii, Zambii, Afganistane, Austrálii, Rakúsku, Brazílii, Madagaskare, Mozambiku, Namíbii, Nigérii, Nórsku, Pakistane, Rusku, Somálsku, Južnej Afrike, Španielsku, Švajčiarsku, Tanzánii a v Spojených štátoch.

V spojení so srdcovou čakrou sú smaragdy považované za kamene vzájomnej lásky. Verí sa, že prinášajú mier, vernosť, odhodlanie, zaisťujú priateľstvo, lojalitu a súcit. Tieto drahokamy fascinovali ľudstvo už od staroveku, stali sa obľúbeným kameňom Kleopatry a v starovekom Egypte sa verilo, že zaistia večný život. Liečivá sila je ďalším z dôvodov, prečo sú smaragdy tak výnimočné kamene. Predpokladá sa, že môžu fungovať ako protilátky, čistia telo od jedov alebo toxínov, pomáhajú pri rekonvalescencii po infekčných chorobách. Hovorí sa, že pomáhajú pri liečbe srdca, pľúc a dokonca vraj dokážu obnoviť chorľavejúci zrak.

Smaragdy boli považované za kamene z Venuše schopné priniesť bezpečie v láske a vzťahoch, a tak môžu byť najlepšou voľbou pre snubné prstene a navyše ide o tradičné kamene jarných mesiacov.

Zafír

Zafíry sú prítomné v niekoľkých rôznych farbách a odtieňoch. Modrá je však najpopulárnejšia a najviac spojená s týmto drahokamom a nie náhodou je jeho názov odvodený od latinského „sapphirus“, čo znamená modrý. Sú to jedny z najťažších kameňov na zemi - 9 na Mohsovej stupnici tvrdosti. Tvrdší ako zafír sú len už diamanty a moissanity. Pri hodnotení 4C - farba (Color), rez (Cut), čistota (Clarity) a veľkosť (Carat) je určujúca pre zafíry práve farba. Najcennejšie zafíry budú bohatej modrej farby, nie príliš tmavé a bez šedivého nádychu. Tieto drahé kamene sa dnes nachádzajú na Srí Lanke, vo Vietname, v Číne, v Thajsku, v Austrálii, v Spojených štátoch, na Madagaskare a vo východnej Afrike.

Zafíry sú obklopené mnohými mýtmi a povesťami. Starovekí Peržania verili, že obloha bola namaľovaná na modro, aby vyzerala ako farba zafírov. Zafíry sú v dnešnej dobe hlavnými drahokamami drahokamy a so zafírom je tiež prsteň Lady Diany, ktorým bola obdarovaná pri zásnubách s princom Charlesom. Verí sa, že zafíry dokážu potlačiť úzkosť, upokojiť nervy a myseľ. Sú spojené s čakrou na krku, čo znamená, že môžu byť užitočné pre pochopenie Vášho vnútorného ja. Keďže nám prinášajú pokojnejšiu energiu, pomáhajú pri potrebe sa sústrediť a stať sa viac motivovanejšími. O zafíroch sa hovorí, že majú liečebné účinky, pomáhajú pri poruchách trávenia, odstraňujú apatiu a letargiu.

Zafíry symbolizujú odhodlanie, vernosť a čistú lásku, ktoré robia tieto drahé kamene perfektnou voľbou pre zásnubné prstene. Sú tiež mesačnými kameňmi pre jedincov narodených v mesiaci september.

Rubín

Je to jeden zo štyroch hlavných drahých kameňov spolu s diamantmi, zafírmi a smaragdmi. Rubín prevzal svoje meno na základe svojej farby, a to od latinského slova „rubeus“, čo znamená červený. Rubíny sú úzko príbuzné so zafírmi, pretože oba tieto kamene sú z rodiny korundu. Sú to jedny z najťažších kameňov na zemi - stupeň 9 na Mohsovej stupnici tvrdosti. Tvrdší ako rubín sú len už diamanty a moissanity. Hodnota týchto drahých kameňov je určovaná podľa 4C ako iné drahokamy, tj. farba (Color), rez (Cut), čistota (Clarity) a veľkosť (Carat) a tiež podľa krajiny pôvodu. Najcennejšie rubíny sú temnejšej sýto červenej farby, tzv. „holubia krv“ a neobsahujú žiadne odtiene žltej alebo modrej. V súčasnosti sú rubíny získavané v Barme, Madagaskare, Nepále, Pakistane, Tadžikistane, Tanzánii, Vietname a v Spojených štátoch.

Už od dávnych čias sa rubíny prezývajú kamene lásky a vášne a dokonca sú považované za afrodiziakum, ktoré povzbudzuje sexuálnu energiu. Verí sa, že dodávajú energiu a nadšenie a bojujú s únavou a vyčerpaním. Rubíny rozjasňujú myseľ, zlepšujú koncentráciu a zvyšujú motiváciu. U týchto drahokamov sa verí, že sú schopné urovnať hádky a majú silu, ktorá dokáže uzmieriť a chrániť pred zlými myšlienkami. Majú hojivú silu a pretože sú spojené so srdcovou čakrou, verí sa, že detoxikujú telo a krv. Pomáhajú srdcu, znižujú horúčky a liečia obmedzený prietok krvi.

Rubíny sú mesačné kamene pre tých, ktorí sa narodili v júli a sú jedným z hlavných kameňov vyberaných pre zásnubné prstene z dôvodu ich silnej symboliky pre vášeň a lásku. Sú tradične darované k 15. a 40. výročiu svadby.

Čierny diamant

Je klasifikovaný ako drahokam. Prírodné čierne diamanty sú úplne nepriehľadné a táto vlastnosť ich odlišuje od väčšiny diamantov. Sú považované za pomerne cenné, pretože sú neuveriteľne krásne a tiež veľmi vzácne. Sú však stále cenovo dostupnejšie ako iné farebné diamanty.

Existujú protichodné mýty a presvedčenia, pokiaľ ide o čierne diamanty a o to, čo predstavujú. Podľa indickej legendy reprezentujú Yamu, boha smrti. Podľa Talianov je táto legenda v priamom rozpore, keď hovorí, že je to kameň zmierenia a verí sa, že čierny diamant pomáha urovnávať nefunkčné vzťahy.

Karát - karát je jednotka hmotnosti, ktorou sa meria diamant. Cenový rozdiel medzi rôznymi predajcami má rôzne dôvody; napríklad prirodzene ťažené čierne diamanty budú drahšie, ale stále budú lacnejšiou alternatívou ako diamanty v inej farbe. Tie čierne možno veľmi ťažko vyleštiť a môžu mať vplyv na konečný rez.

Rez - prirodzene vyťažené čierne diamanty skutočne vyzerajú drsné, takže je potrebné ich tvarovať rôznymi metódami - rezaním do rôznych tvarov a leštením. To sa robí pomocou tenkej bezúdržbovej kotúčovej píly a "rezanie" je vykonávané diamantovým prachom, ktorým je samotný kotúč impregnovaný.

Čistota - čistota kameňa (clarity) určuje počet vád a inklúzií, ktoré sa v diamante vyskytujú, ale pokiaľ ide o čierne diamanty, nie je to tak dôležité, pretože neodrážajú svetlo rovnako ako ostatné diamanty.

Farba - prírodné čierne diamanty možno nájsť v tomto surovom stave presne v tejto čiernej farbe, čo ich robí extrémne populárnymi práve kvôli vzácnosti ich farby. Za svoju farbu vďačí grafitu, ktorý sa vytvára v kryštalickej štruktúre v priebehu tvorby diamantu. Prirodzene sú dostupné iba v jednej farbe a intenzite, a to vo fancy black.

Biely zafír

Biely zafír je klasifikovaný ako drahokam. Používa sa namiesto diamantov, a to nielen kvôli ich podobnosti alebo preto, že sú lacnejšie, ale preto, že tvrdosť bieleho zafíru je hneď za diamantom. Na Mohsovej stupnici tvrdosti majú tvrdosť 9. Pre porovnanie, diamanty majú tvrdosť 10. Vzhľadom na tieto okolnosti je tento drahokam odolný a vhodný pre výrobu šperkov.

Podľa ľudových povestí prináša tento drahokam múdrosť a silu ducha, povzbudzuje rozpoznanie vlastného talentu a potenciálu, inšpiruje jednotlivca k tomu, aby žil bezúhonne a zostal verný svojim vlastným ideálom. Ale tiež je vhodný ako sľub medzi milencami, pretože symbolizuje fakt, že je niekedy nevyhnutné sa vzdať vzájomne niečoho pre šťastie toho druhého a navyše odrádza od žiarlivosti v raných fázach partnerstva alebo manželstva.

Karát - existuje rozdiel medzi diamantmi a zafírmi všeobecne, pokiaľ ide o karát. Oba môžu mať rovnakú karátová váhu, však váha ako taká bude odlišná, zafír bude ťažší. Odporúča sa, že ak máte pochybnosti o tom, aký karát zvoliť pre biely zafír, nechajte si určiť veľkosť v milimetroch.

Rez - narozdiel od diamantov je potrebné vykonávať rez bielych zafírov svojím vlastným spôsobom, aby vynikla jedinečnosť kameňa. Každý klenotník nastaví svoj vlastný štandard, pokiaľ ide o rez zafíru a zameria sa na farbu kameňa, aby bola zabezpečená náležitá kvalita, pretože neexistuje žiadny štandardný „ideálny rez“ pre zafíry.

Čistota - rovnako aj u ostatných, je rozdiel, či porovnávame čistotu bieleho zafíru alebo diamantu. Vzhľadom k tomu, že zafíry pochádzajú z prostredia bohatého na stopové minerály, ktoré môžu ľahko ovplyvniť samotný drahokam, je nesporné, že všetky zafíry budú mať nejaké inklúzie. Voľným okom nerozpoznateľné inklúzie u bieleho zafíru sú veľmi zriedkavé.

Farba - nie je príliš bežné pre zafír, aby bol úplne biely a biele zafíry dobrej kvality sú ešte vzácnejšie. Tieto kamene sú označované ako „bezfarebné“. Niektoré biele zafíry sú s veľmi bledým odtieňom modrej, ružovej alebo žltej.