Načítávanie...

Praktické informácie o perlách

Praktické informácie o perlách

Perly sa tvoria v dôsledku imunitnej reakcie vnútri plášťa určitých mäkkýšov a slúži ako obranný mechanizmus proti možnej hrozbe, ako sú parazity alebo proti vonkajšiemu ohrozeniu, kedy by sa mohol poškodiť plášť tkanív. Malý kúsok tkaniva od darcu je transplantovaný do príjemcovej škrupiny, ktorý spôsobuje tvorbu perlového vaku, kde tkanivo ukladá uhličitan vápenatý. Perly sú považované za feminínne šperky a sú spájané s Mesiacom a planétou Venuša.

Veľkosť

Veľkosť je primárne uvádzaná v milimetroch, než aby sa uvádzala ich váha. Čím väčšia je veľkosť, tým vyššia je cena, ale pokiaľ ide o veľkosť perly, cenové skoky môžu byť nerovnomerné. Akonáhle veľkosť dosiahne 8-9 mm v priemere a vyššie, ceny majú tendenciu sa zvyšovať oveľa viac v porovnaní s nižšími priemermi.

Tvar

Perly nájdeme v okrúhlych a oválnych tvaroch, môžu byť hruškovité alebo dokonca hybridné. Druhým z menovaných sa hovorí „barokové perly“. Symetrické tvary ako guľôčky alebo kvapky patria medzi tie najcennejšie. Rozmery periel sa pohybujú v rozmedzí od 2 mm do 16 mm a táto veľkosť závisí výhradne od typu mäkkýšov, ktoré tieto perly formujú.

Čistota

Dobrá kvalita z hľadiska čistoty znamená, že perly majú charakteristický perleťový lesk a na povrchu majú ostro jasné odrazy. Sú hladké a bez chyby a je prítomná vhodná vrstva perlete, aby sa predĺžila trvanlivosť.

Farba

Perly nájdeme v mnohých farbách od bielej až po čiernu. Prirodzená farba je však výsledkom kombinácie niekoľkých faktorov, ako je prevažujúca základná farba perly, jedna alebo viac farieb, ktoré prekrývajú farbu tela, a tiež hra lesklých farieb. Tieto posledné môžu byť jemnou kombináciou farieb, ako je ružová, zelená, modrá, alebo dokonca strieborná a zmení farbu, akonáhle sa začne s perlami pohybovať.