Načítávanie...

Sprievodca kameňmi podľa dátumu narodenia

január

Granát

február

Ametyst

marec

Akvamarín

apríl

Diamant

máj

Smaragd

jún

Perla

júl

Rubín

august

Peridot

september

Zafír

Október

Ružový turmalín

november

Citrín

december

Tanzanit

Kameň mesiaca január - Granát

Pripomína červené semienka granátového jablka. Tento drahokam dostal svoje meno v 14. storočí z anglického slova "gernet", čo znamená tmavočervený. Tieto nádherné kamene nájdeme v rôznych farbách - najčastejšími sú tmavočervená až sýto fialovočervená. Tieto obzvlášť odolné drahé kamene sa nachádzajú po celom svete, vrátane Wyomingu, Českej republiky, Grécka, Ruska, Tanzánie, Madagaskaru, Srí Lanky a Indie.

Granát symbolizuje pravdu a vieru; verí sa, že ochraňuje ich nositeľov na cestách, chráni svojich pred nehodami a má schopnosť tiež ochraňovať pred nočnými morami. Granát tiež symbolizuje hlboké a trvalé priateľstvo. Darujte granát niekomu, koho priateľstvo si veľmi vážite. Granát bol dokonca chválený za svoje liečebné účinky a má sa za to, že dokáže liečiť srdce a pľúca.

Prezrite si našu kolekciu šperkov s granátmi a vyberte perfektný darček pre tých, ktorí majú narodeniny v januári a pošlite im zároveň želanie dobrej vôle, šťastia a zdravia.

Kameň mesiaca február - Ametyst

Ametyst je druh minerálu, ktorý možno nájsť v rôznych farbách od fialovej, cez červenkasto-purpurovú až po šedofialovú. Slovo "ametystos" pochádza z gréčtiny, čo znamená, že "nie je opitý", a keďže fialová farba sa podobá vínu, nie je náhoda, že "methy" je tiež slovo pre víno. Ametysty sa nachádzajú po celom svete, vrátane USA, Mexika, Brazílie, Kanady, Afriky, Talianska, Nemecka a Ruska.

Ametyst, ktorý vďaka svojej výnimočnej farbe demonštruje drámu a vzrušenie, je ľahko rozpoznateľný klenot. Starovekí nositelia verili, že ich môže ochrániť pred opitosťou a intoxikáciou. V dnešnej dobe sú tieto výrazné kamene spojené so stabilitou, mierom, rovnováhou, úprimnosťou a pokojnou povahou. V stredoveku bol tiež používaný ako liek na zahnanie únavy, pre bystrejší intelekt a je stále považovaný za účinný liek na liečenie abstinenčných príznakov akéhokoľvek druhu závislosti, bolesti hlavy, nespavosti a podporuje uzdravenie akéhokoľvek ochorenia.

Pozrite sa do našej kolekcie šperkov s ametystom a darujte ho nielen tým, ktorí sa narodili vo februári, ale potešte milým darčekom aj tých, ktorí potrebujú extra silu a odvahu.

Kameň mesiaca marec - Akvamarín

Tieto polodrahokamy sú takto označené vďaka svojim chladným a pokojným farbám, ktoré pripomínajú vlny oceánu a nosia význam morskej vody v samotnom mene. Dokonca sa verilo, že akvamaríny pochádzajú z truhiel sirén vyvrhnutých na breh. Tieto jasne farebné polodrahokamy sa nachádzajú v Brazílii, Číne, Kolumbii, Rusku, Indii a Spojených štátoch.

Vzhľadom na to, že sú akvamaríny spájané s morom, slúžili námorníkom ako posvätné kamene, ktoré sľubovali bezpečnú plavbu. Vďaka ich upokojujúcej farbe sa verí, že prinášajú nositeľovi pokoj a mier. Rimania verili, že šperky s akvamarínmi by mohli pomôcť zmieriť sa s nepriateľmi, niektorí tiež verili, že tieto kamene dokážu znova prebudiť lásku medzi ľuďmi.

Akvamaríny sú stále vďaka ich upokojujúcemu účinku považované za užitočné pre duševné zdravie a pestovanie vnútorného pokoja. V dávnych dobách boli tieto polodrahokamy používané na liečbu akejkoľvek infekcie a boli považované za účinné na liečenie očných ochorení.

Šperky s akvamarínom budú príjemným darčekom nielen pre tých, ktorí sa narodili v marci, ale aj ako darček pre nevestu, pretože symbolizujú dlhú jednotu a lásku.

Kameň mesiaca apríl - Diamant

Šťastlivci narodení v apríli môžu slávnostne prevolávať, že ich kameňom je ten najcennejší zo všetkých - diamant. Slovo pochádza z gréckeho slova "adamas", čo znamená neporaziteľný a takýto titul si diamant určite zaslúži. Preto je tento najťažší a najtvrdší kameň zároveň symbolom večnej lásky. Tieto drahokamy sú tiež špeciálne pre ich širokú škálu farieb, od najznámejšej krištáľovo bielej až po veľmi tmavé čierne. Diamanty sú v súčasnej dobe primárne ťažené v Južnej Afrike, Indii, Brazílii, Kanade a Austrálii.

Diamanty sú cenené už od staroveku z doby 400 rokov p. n. l. Už sanskritské texty žasnú nad týmito krištáľmi. S diamantmi je spájaných mnoho legiend. Verilo sa, že boli vytvorené bleskmi, ktoré udreli na Zem. Gréci verili, že diamanty sú slzy bohov alebo kúsky hviezd.

Kvôli všetkým týmto legendám o diamantoch a ich žiare a lesku sa verilo, že majú magické sily. Kameň predstavuje vieru, vernosť, poctivosť, čistotu a lásku. To je tiež dôvod, prečo sú diamanty preferované pre zásnubné prstene. Verilo sa, že majú mimoriadne liečivé sily, liečia ochorenia spojené s mozgom a kvôli ich spojeniu s čistotou sa tiež verilo, že sú schopné vytiahnuť jed z tela.

Sila a veľkoleposť diamantu a symbol večnej lásky je určený nielen tým, ktorí sa narodili v apríli, ale aj Vašim milovaným.

Kameň mesiaca máj - Smaragd

Pre svoju jasne zelenú farbu by mohol byť smaragd nazývaný symbolom jari. Nie je prekvapením, že je to mesačný kameň pre tých, ktorí sa narodili v máji, vďaka svojej zelenej farbe, ktorá evokuje prírodu. Čím intenzívnejšia je ich zelená farba, tým viac je smaragd cennejší, niekedy dokonca vykazuje namodralý nádych. Názov smaragdu pochádza nepriamo z gréckeho slova "smaragdos", čo bol názov niekoľkých druhov zelených kameňov. Tieto kamene sa nachádzajú v Kolumbii, Brazílii, Pakistane, Rusku, Austrálii, Južnej Afrike, Indii, Nórsku a Spojených štátoch.

Smaragdy so svojou hlbokou zelenou farbou symbolizujú znovuzrodenie a majú vlastnosti, ktoré majú do Vášho života vnášať vernosť, lojalitu a priateľstvo. O smaragde koluje mnoho mýtov. Rimania spájali smaragdy s bohyňou Venuša, ktorá reprezentuje plodnosť, dobrotu a krásu. Pre svoje liečivé účinky boli považované za prevenciu epilepsie, pomáhali zastaviť krvácanie a znižovali horúčku.

Darujte krásny sýtozelený smaragd pripomínajúci jarnú prírodu svojim blízkym narodeným v máji.

Drahokam mesiaca jún - Perla

Ide o jediné drahokamy vytvorené živými bytosťami - ustricami a mušľami. Tí, ktorí sa narodili v júni, sa môžu pochváliť veľmi ojedinelým mesačným "drahokamom". Od najrozšírenejších bielych, až po vzácne čierne perly, ide o úžasné dary z hlbín oceánov. Názov perly pochádza z latinského slova "perna", čo znamená "noha" kvôli podobe škrupiny mäkkýša s ovčou nohou. Perly dnes väčšinou pochádzajú z Japonska, Číny, Austrálie, Filipín a Indonézie.

Perly sú vysoko cenené od čias starovekého Egypta. Z tých čias je dochovaných mnoho legiend a mýtov, ktoré nazývajú tieto drahokamy slzami z Mesiaca, ktoré sú schopné prinášať lásku, nevinnosť a vieru. Verilo sa, že majú liečivé sily, liečia veľa rôznych chorôb a dokonca aj šialenstvo. Perly sa pri liečbe dodnes používajú v Ázii.

Perly, symboly čistoty, môžu byť najlepšou voľbou pre zásnubné prstene. Ukazujú najčistejšie city k Vašim milovaným.

Kameň mesiaca júl - Rubín

Rubíny boli raz v starovekých ázijských príbehoch nazvané „žiariaci kamene“. Nie náhodou preto patria k tým, ktorí sa narodili v júli. Evokujú totiž teplé letné dni. Názov rubínu pochádza z latinského slova „ruber“, čo znamená červená. Zo všetkých štyroch drahokamov sa u rubínu zameriavame na farbu zo všetkého najviac. Čím jasnejší a „krvavejší“ rubín je, tým je tiež cennejší. Ich mimoriadna farba a tvrdosť, ktorej konkuruje iba diamant, robí rubín jedným z najžiadanejších drahokamov na celom svete.

Rubíny možno získať v Barme, Srí Lanke, Spojených štátoch, Indii, Austrálii, Pakistane, Nepále, Afganistane, Brazílii a Thajsku.

Vďaka svojej ohnivej červenej farbe sa rubíny stali symbolom vášne, dodávajú odvahu, energiu a ochraňujú nositeľa pred spormi a zlými myšlienkami. Sú spojené s vitalitou, odvahou, životnou silou a prinášajú úspech v láske. Z týchto dôvodov sú rubíny perfektné pre zásnubné prstene ako dôkaz Vašej vášnivej lásky.

Kameň mesiac august - Peridot

Patrí medzi najstaršie drahokamy, ktoré ľudstvo pozná a patrí tým, ktorí sa narodili v auguste. Peridot ako symbol Slnka prináša jasne zelené farby posledného letného mesiaca. Peridoty sú jedným z kameňov, ktoré nemajú rôzne farby, ale svoj zelený odtieň mení od jasne zeleného, cez olivovozelený až po tmavší, hnedý odtieň. Peridoty sa nachádzajú v Brazílii, Barme, Austrálii, Keni, Mexiku a Srí Lanke.

Pôvod mena peridot nie je celkom jasný, ale odborníci sa domnievajú, že pochádza z gréckeho slova "peridona", čo znamená "veľa dávať". Tento drahokam nesie svoj význam dodnes, pretože sa verí, že peridot prináša prosperitu a šťastie. Kvôli spomínanej symbolike sa o peridotoch hovorí, že pomáhajú pri depresii, znižujú množstvo stresu a odstraňujú negatívne emócie a toxíny z tela a dokonca sú účinné pre rast vlasov a pomáhajú s revitalizáciou pokožky a nechtov.

Peridot je nielen perfektný darček pre tých, ktorí sa narodili v auguste, ale je tiež skvelý ako zásnubný prsteň. Hovorí sa, že harmonizuje medziľudské vzťahy a manželský život.

Kameň mesiaca september - Zafír

Populárne už od stredoveku. Zafíry sú drahokamy pre tých, ktorí sa narodili v septembri. Tieto drahokamy existujú v niekoľkých rôznych farbách, ale najslávnejšie z nich sú bohato jasne modré. Dokonca aj meno pre nich pochádza z niekoľkých starovekých jazykov, ale jedným z hlavných vysvetlení je latinský „sapphirus“, čo znamená „modrý“. Zafíry sa nachádzajú v Indii, Barme, Thajsku, Vietname, na Srí Lanke, v Číne, Austrálii, Brazílii, Afrike a Severnej Amerike.

Kvôli upokojujúcej sile modrej farby sa verí, že zafíry dokážu priniesť mier, harmóniu a pomáhajú so sústredením. Už od stredoveku sa verí, že posilňujú múdrosť. Symbolizujú úprimnosť, vernosť a lojalitu a z tohto dôvodu sú šperky so zafírmi perfektné darčeky nielen pre tých, ktorí sa narodili v septembri, ale môžu fungovať ako perfektný zásnubný prsteň, ktorý má schopnosť dokázať, aká výnimočná je Vaša láska. Zafír bol dokonca použitý pre zásnubný prsteň princezny Diany, čo dokazuje, aký výnimočný tento drahokam je.

Kameň mesiaca október - Ružový turmalín

Turmalíny možno nájsť v rôznych odtieňoch a farbách, ale jasný ružový turmalín je ten, ktorý bol venovaný mesiacu október. Všeobecne platí, že názov znamená „kameň rôznych farieb“ a pochádza zo synalského slova „tura mali“. Možno kvôli svojej farbe je ružový turmalín spájaný so srdcovou čakrou a hovorí sa, že otvára srdce k bezpodmienečnej láske. Ružové turmalíny nájdeme v Brazílii, Srí Lanke, Nigérii, Mozambiku, Madagaskare, Afganistane, Pakistane a v Spojených štátoch.

Tento drahokam obklopuje mnoho legiend. V dávnych dobách sa verilo, že turmalíny poskytujú čarovnú ochranu proti zlu a hovorí sa, že je to kameň, ktorý obsahuje väčšinu metafyzických síl. Dodnes sa verí, že ružový turmalín je schopný upokojiť myseľ, znížiť úzkosť a stres.

Ak dáte darček s ružovým turmalínom niekomu, kto sa narodil práve v októbri, ukážete mu, ako veľmi si ho vážite. Ukážte súcit, nežnosť a to, aká silná je Vaša láska spoločne s ružovým turmalínom.

Kameň mesiaca november - Citrín

Akoby chcel do tohto chladného mesiaca vniesť svetlo a teplo. Citrín sa stal vďaka svojim žiarivým farbám mesačným kameňom práve pre november. Meno pre tento kameň je celkom samozrejmý, a to vďaka svojej farbe pripomínajúci citrusové plody. Tieto kamene možno získať v Brazílii, Bolívii, Afrike a Rusku.

Legendy hovoria, že citrín je schopný otvoriť Vašu myseľ a tým dokonca posilniť Vaše psychické sily. Stále sa verí, že majú uzdravujúce a upokojujúce účinky, zmierňujú úzkosť, nervozitu a dokážu urobiť náš každodenný život menej stresujúcim. Pravdepodobne kvôli svojej farbe sú citríny spájané s veselosťou a radosťou a poskytujú nositeľom väčšiu nádej a silu v ťažkých situáciách.

Citrín bude najlepšou voľbou nielen pre tých, ktorí sa narodili v novembri, ale môžete dať takýto darček aj niekomu, komu chcete vykúzliť úsmev na tvári.

Kameň mesiaca december - Tanzanit

Ľudia, ktorí sa narodili v decembri, majú tú česť mať veľmi výnimočný kameň. Tanzanit je jedným z najnovšie objavených drahých kameňov. Aj cez svoju relatívne krátku históriu si tanzanit už získal obdiv mnohých priaznivcov pre svoju žiarivú tmavomodrú farbu. Tieto polodrahokamy sú pomerne vzácne a jedno z mála miest, kde sa nachádzajú, je oblasť v Tanzánii.

Vzhľadom k tomu, že história tanzanitov je pomerne krátka, legendy a mýty ich ešte neobklopujú. Tanzanity zaznamenalo klenotníctvo Tiffany & Co, dalo im tento názov odvodený od jeho pôvodu a popularizovalo ho po celom svete. V dnešnej dobe je tanzanit jeden z najžiadanejších kameňov.

Šperky s tanzanitom by boli najlepším darčekom nielen pre tých, ktorí sa narodili v decembri, ale pre všetkých, ktorých si vážite. Darujte polodrahokam, ktorý rozhodne vytvorí a zmení históriu šperkov!